30 Kasım 2015

Türkiye’nin doğalgaz ihtiyaclarını karşılayabilir

mavi_ates

YORUM YOK

Etiketler: Avrupa, doğalgaz, Gaz, IRAK, Kerkük, KURDİSTAN, Kürt bölgesi, Ortadoğu, Petrol, Rusya, türkiye, yeraltı kaynakları,

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) Türkiye’nin doğalgaz ihtiyaclarını karşılayabilir dünyaya sevk edilmeyi bekleyen doğalgaz değerlendirilemediği için toprakta yanıyor.

Aygül Kara İzmir'in fotoğrafı.

Gazın daha sonra da  alev alarak yanmaya başladığını aktaran Kerim, ateşin şimdiye kadar sönmediğini  ifade etti. Kürt bölgesindeki birçok sahada petrol ve gazdan kaynaklanan  yanmalar, bölgenin yeraltı kaynakları açısından ne kadar zengin olduğunu  gösteriyor.

Öte yandan Süleymaniye ili Enerji Komisyonu Başkanı Galip Muhammet,  Süleymaniye ilinin en zengin doğalgaz rezervlerine sahip olduğunu belirterek,  “Süleymaniye’de 5 trilyon feetküp doğalgaz rezervi bulunuyor. Kürdistan bölgesindaki doğalgazın yüzde 80’i bu bölgede bulunuyor” dedi.

Süleymaniye bölgesindeki doğalgazın Ortadoğu’nun en kaliteli gazı  olduğunu iddia eden Muhammet, şu ana kadar rezervlerin işletilemediğini dile  getirdi.

IKBY Parlamentosu Enerji Komisyonu Başkanı Şerko Cevdet ise “Kürdistan  bölgesi, Türkiye ve Avrupa‘nın doğalgaz ihtiyacını karşılayabilir” dedi.

Cevdet, AA muhabirine yaptığı açıklamada Kürt bölgesinin zengin petrol  ve doğalgaz yataklarına sahip olduğunu ancak bundan şu ana kadar istifade  edilemediğini söyledi.

IKBY hükümetinin enerji alanında büyük bir stratejiye sahip olmaması  nedeniyle bunun sağlıklı bir şekilde kullanılamadığını savunan Cevdet,  “Doğalgazın 2017 yılında sevk edilmesiyle ilgili Kürdistan bölgesi ile Türkiye arasında stratejik bir anlaşma var. Kürt doğalgazı, Türkiye aracılığıyla  Avrupa‘ya da ulaşacak. Kürdistan bölgesi, Rusya‘nın Avrupa‘ya gönderdiği  doğalgazın kesilmesi nedeniyle oluşan boşluğu doldurabilir” şeklinde konuştu.

Bölgede yaşanan gelişmelerin bir nedeninin de enerji ve ekonomi  olduğunu ileri süren Cevdet, şunları kaydetti:

“Avrupa ülkelerinin Rusya doğalgazını almaması bu ülke için büyük bir ekonomik krize neden olmuştur. Kürdistan bölgesi bu noktada ön plana çıkmış ve  dikkatleri üzerine çekmiştir. Kürdistan bölgesi, Türkiye ve Avrupa’nın doğalgaz  ithiyacını karşılayabilir.

Yorum Gönderme Formu

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>