10 Aralık 2016

Son dakika: İstanbul’da iki patlama sesi

mavi_ates

YORUM YOK

Etiketler: Dolmabahçe, İstanbul, patlama, sesli,

İstanbul’da Maçka’da bu akşam şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamadan sonra olay yerine çok sayıda itfaiye ve ambulans sevk edildi.

Patlamadan sonra ilk resmi açıklamayı yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 20’ye yakın yaralı olduğunu söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın, Vodafone Arena’daki patlamayla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile İstanbul Valisi Vasip Şahin’den bilgi aldığı bildirildi.Patlamadan sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın İstanbul’a hareket ettiği bilirtildi.

Son dakika: İstanbul'da iki patlama sesi

İstanbul Dolmabahçe’de şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamadan sonra silah sesleri duyuldu.

Patlamanın Maçka Parkı civarında meydana geldiği öne sürüldü…

Beşiktaş maçının sona  ermesinden sonra taraftarın dağıldığı saatlerda meydana gelen patlamanın bomba yüklü bir  araçla gerçekleştirilmiş olabileceği beliritiliyor.

Patlamanın çevik kuvvet otobüsüne yönelik gerçekleştirildiği belirtiliyor. Olayda yaralıların da olduğu belirtiliyor.Patlama sesinin Anadolu Yakası’ndan da duyulduğu söyleniyor.

BAŞBAKAN YILDIRIM BİLGİ ALDI

Başbakan Binali Yıldırım, Beşiktaş’taki patlamalara  ilişkin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve İstanbul Valisi Vasip Şahin’den bilgi  aldı.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Yıldırım, İçişleri  Bakanı Soylu ve İstanbul Valisi Şahin ile görüştü.

Başbakan Yıldırım, Soylu ve Şahin’den patlamalara ilişkin bilgi aldı.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU: 20’YE YAKIN YARALI VAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “20’ye yakın yaralımız var” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada İstanbul’da meydana gelen patlamayla ilgili, “Saldırının hedefi Çevik Kuvvet polisleri oldu. Bombalı bir araç olduğu değerlendiriliyor. 20’ye yakın yaralımız var. Şehit sayısı konusunda bilgimiz yok” şeklinde konuştu.

GEÇİCİ YAYIN YASAĞI GETİRİLDİ

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Başbakanlık  tarafından İstanbul Beşiktaş’ta Vodafone Arena yakınında meydana gelen patlamaya  ilişkin geçici yayın yasağı getirildiğini duyurdu.

Kuruldan yapılan yazılı açıklamada, 6112 sayılı Radyo ve  Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 7’nci maddesinde  “Milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde veya kamu düzeninin ciddi  şekilde bozulmasının muhtemel olduğu durumlarda” geçici yayın yasağı  getirilebileceğinin öngörüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, patlamanın da anılan hüküm çerçevesinde olduğunun  değerlendirildiği ve söz konusu olayla ilgili Başbakanlığın yazısı ile geçici  yayın yasağı getirilmesinin uygun görüldüğü belirtilirken, yasağın içeriğine  ilişkin şu bilgiler paylaşıldı:

“Yayın yasağı medya hizmet sağlayıcıları anılan patlamaya ilişkin  olarak yapılacak yayınlarda 6112 sayılı Kanun’da ve diğer kanunlarda sayılan  yayın ilkelerine uyulması, toplumda korku, panik ve kargaşa oluşturabilecek,  terör örgütlerinin amaçlarına hizmet edebilecek yayınlardan kaçınılması ve bu  çerçevede, yayın yasağı patlamaya ilişkin, patlama anı, patlama sonrası olay  yeri, kamu görevlilerinin olay yerinde yürüttükleri çalışmalar, varsa patlama  sonucu yaralanan veya hayatını kaybeden kişilere ait görüntü, görsel öğe ve  benzeri unsurlara ve bunlarla ilgili abartılı anlatımlara, olayın aydınlatılması,  şüphelilerin yakalanması ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmemesi  için, resmi makamlarca yapılan açıklamalar dışında olaya iştirak etme şüphesi  bulunan kişilere, bu kişilerin bulundukları yerlere, kullandıkları araçlar ve  benzeri diğer hususlara, yayınlarda kesinlikle yer verilmemesini içermektedir.”

 

 

Yorum Gönderme Formu

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>